אורי קראוזה - אגרונום
גינות קרקע וגג

גינה חסכונית במים וקלה לתחזוקה

מאת אוֹרי קראוזה, אגרונום

האם ניתן להקים בישראל גינה בלי מדשאה? בהחלט כן!
לא פעם אני מתבקש לתכנן גן ללא מדשאה. בקשה לגיטימית והגיונית בהחלט שחוסכת בעלויות אחזקת הגן ובטיפולו לצד חסכון ניכר במים, שאין צורך להסביר עד כמה הוא חיוני. בתכנון נכון, גינה כזו יכולה להיות יפהפיה, מקורית ומיוחדת.

חפו את הקרקע

בגן שמתוכנן בצורה מינימליסטית משתמשים בחומר חיפוי לקרקע כמו: חצץ, חלוקי נחל, טוף, רסק עץ וכדומה. 

הוסיפו אלמנטים שאינם מצריכים דשא

סלעים ואבני דריכה, בריכת מים קטנה, רחבה מוצלת, ספסל בגן ושתילת צמחים בודדים ביניהם. 

שתלו שיחים ומטפסים שתחזוקתם מינימלית

למשל קליסטמון, בוגנוויליאה, עץ השמן המנוקד, שיח אברהם וכדומה אשר דורשים טיפול מועט לאורך כל השנה. צמחים כמו אגבה רכה ויוקה גדלים לאט ומשגשגים בתנאי שמש מלאה. 

גינה חסכונית לדוגמה

תכנון הגינה המוצע הוא של גן קטן שלמרות מידותיו יש לו מספר מאפיינים אשר תורמים לאווירה רגועה:
1. השתילה מוגבלת בהיקפה ובסוגי הצמחים שיש בה, היא כוללת גובל פשוט בהיקף הגן ועל ידי כך משאירים את החלק המרכזי של הגן כחלל פתוח המכוסה בחיפוי בהיר. 
2. כיוון שתחזוקת הגן מינימלית, השתילה מתרכזת בעיקר בשיחים ובמטפסים כמו למשל: קליסטמון, בוגנוויליאה, עץ שמן מנוקד, שיח אברהם וכדומה אשר דורשים טיפול מועט לאורך כל השנה. 
3. יחד עם זאת, בבחירת הצמחים יש לשים דגש חזק על אפקט מעניין שיישאר כזה למשך כל השנה. לכן שיבצתי בגן שלושה עצים. השימוש בעצים בחלל קטן דורש מחשבה מרובה. בחירה של שלושה עצים יוצרת קבוצה מאוזנת היטב הנותנת גם מקומות מוצלים שמתחתם ניתן לשבת ביום חם. עצים העונים לדרישות אלו הן ברכיכיטון, קלרוטריה וספיון השעווהתמונות. 
4. בחלק המרכזי של הגן המכוסה בחיפוי בהיר, שותלים מספר צמחים קומפקטיים שגדילתם איטית ושנבחרו בזכות צורתם ויכולתם לשגשג בתנאי שמש מלאה, כמו למשל אגבה רכה ויוקה. 
5. מאפיינים נוספים בגן הם אזור ישיבה מקורה, שלידו בריכת נוי מוגבהת. במרכז הבריכה מזרקה נמוכה המופעלת על ידי משאבה תת מימית. המזרקה מעניקה תנועה למים ויוצרת צליל שמוסיף אפקט מקרר ומרענן לסביבה. 
6. מאזור הישיבה יוצא שביל מעוקל שנוצר על ידי אבני פסיעה, אותן משקיעים באדמה ועוטפים בחיפוי. כאשר מרחק אבן אחת מרעותה יהיה כמרחק פסיעה של אדם. 
7. שביל זה מוביל לספסל עץ קטן, מתחת לעץ הגדול מבין השלושה. 
8. אל הגן משקיף מקיר הבית חלון תריסים נפתח המוסיף גם הוא חלק אסתטי לגן ומקשר בין הבית ובין החצר. 

חזרה לרשימת המאמרים
לאזור התוכן הראשי
פתיחת סרגל נגישות