אורי קראוזה - אגרונום
גינות קרקע וגג

יש לכם גינה קטנה? כך תוציאו ממנה את המקסימום

מאת אורי קראוזה, אגרונום  

הציבו מטרות

הגינה צריכה להתאים לצורכי בני הבית. לכן, לפני שניגשים להקמת הגן, חשוב מאוד להגדיר לעצמכם מה המטרות שאתם רוצים להשיג מהגינה: מקום לישיבה ולאירוח? מקום משחק לילדים? הסתרת מראות לא רצויים? מקום לברביקיו? מחסן? הצללה על פתחי הבית? ועוד.

 

9 כללים חשובים לתכנון גינה קטנה


בתמונה המצורפת בחרתי להביא דוגמת תכנון של גינה קטנה: 15 מ' אורך על 10 מ' רוחב. סה"כ 150 מ"ר. הגינה מוקפת בקיר אבן לבן שגובהו 2.2 מ', כאשר הבית ממוקם צפונית לגינה. בתכנון כללתי את המרכיבים החשובים שצריך להתחשב בהם כשמתכננים גינה קטנה.

 

1. הדגש בתכנון הוא על גינה משפחתית המשמשת לאירוח, לישיבה ולמנוחה ולכן יש צורך ביצירת רחבת ישיבה. את רחבת הישיבה מיקמתי צמוד לפתח הסלון של הבית, כדי לשתול עץ צל מערבית לרחבה, כך שהחל משעות הצהרים מקבלים הצללה על הרחבה וזה תואם את מרבית שעות הישיבה של המשפחה ברחבה.


2. ליד הרחבה מכיוון מזרח ממוקם אלמנט מים אשר משרה אווירה של קרירות, שיחד עם זרימת המים יוצר תחושת רוגע ונעימות. בריכת הנוי מקבלת תפאורה מתאימה של חלוקי נחל מסביבה עם מעט צמחים השתולים ביניהם, אפשר לשתול במבוק מאחורי הבריכה לכיוון קיר האבן המקיף את הגן, חיבור כל האלמנטים הללו יחד נותן פינה מוגדרת התורמת רבות לחוויית הישיבה והאירוח ברחבת הישיבה.


3. דרומית לבריכת הנוי מתחיל שביל הליכה ברוחב 60 ס"מ, המוליך לכיוון מחסן העץ בפינה הדרום מזרחית של הגן. כדאי לבחור מחסן העשוי מעץ שהוא חומר טבעי לגינה ויכול לשמש כמקום פונקציונלי להחזקת כלי גינון וחפצים נוספים. על מנת להצניע אותו במקצת, אפשר להקיף אותו בצמחיה משני צדדיו.


4. מזרחית לשביל המחסן ישנה ערוגת צמחים בנויה בצורה מדורגת, כאשר צמחים זקופים וגבוהים, כמו ערערים זקופים, צמודים לקיר המקיף את הגינה ולפניהם משתלבים שיחים וצמחים בגוונים של מטר פלוס מינוס כמו עץ השמן המגוון, ברבריס, מורן החורש וכדומה. קרוב לשביל אפשר לשלב צמחים רב-שנתיים ופרחים, למשל, דרדר חשוף פרי. על מנת לשבור את הצבע, הצורה והטקסטורה של הצמחים, שיבצתי ארבעה צמחי דרצנה אוסטרלית אדומה בקבוצה של שלושה צמחים ולפניהם צמח אחד בודד.
הדרצנה מקבלת הבלטה חזקה של יופייה על ידי שתילת דרדר חשוף פרי מאחוריה, ואז נוצר שילוב חזק של אפור ולפניו אדום המבליט את יופיה של הדרצנה. לדרצנה האוסטרלית האדומה תפקיד חשוב בתחושת העומק של הגינה.


5. בגינה קטנה מומלץ להשתמש בצמחים עם צבעים עזים (אדום, כתום וצהוב) באמצע הגן ולא בקצהו, כיוון שצבעים אלה מושכים מיד את תשומת הלב וכאשר הם ממוקמים באמצע הגן, הדבר גורם לתחושה שהגן גדול יותר, בעוד שמיקום צמחים בעלי צבעים עזים בקצה הגן יגרום לתחושה של גן קטן.


6. במרכז הגן ממוקמת מדשאה, המתחברת בצידה הצפוני לרחבת הישיבה ומשמשת למעשה כהמשך לאזור הפעילות של הגינה וכבמה המקשרת בין כל חלקי הגן. המדשאה מתוכננת בקו רציף ופשוט על מנת לא לסבך את תחזוקתה (חיתוך קצוות הדשא).


7. ערוגת צמחים בצורת ר' מקיפה את המדשאה מצד מערב ומדרום. גם ערוגה זו, בדומה לערוגה המזרחית, בנויה לפי גבהים. הגבוה יותר קרוב לקיר הגן והנמוך יותר קרוב למדשאה. גם כאן, צמחים בעלי צבע עז כמו ברבריס, בצבע אדום, נמצאים קרוב יותר לרחבת הישיבה ומוסיפים לתחושת העומק של הגן.


8. בקצה הדרום-מזרחי של המדשאה ממוקם ספסל גן לישיבה שמעליו עץ נוי מסוג קלַרוטֶריה, המצל עליו משעות הצהרים ועד לרדת החשיכה. הצמחים השתולים בגן הם ברובם צמחים קבועים בעלי עלווה צבעונית הנותנת מגוון צבעים בגן הרבה לפני שמקבלים כבונוס את צבעי הפריחה. בין צמחי העלווה הצבעוניים המומלצים ניתן למנות את הברבריס – בצבע אדום  את הדרצנה האוסטרלית האדומה אף היא, עץ השמן המגוון בגוון צהבהב, דרדר חשוף פרי בצבע אפור, שיח אברהם בצבע סגול וערער זקוף בצבע אפור-כחלחל.


9. צמחים רב שנתיים מומלצים, הפורחים לאורך השנה הם צסטרום המופיע בצבעי פריחה אדומים, ורודים וסגולים, האגפנתוס בצבע פריחה כחול, הסקיוולה בצבע פריחה סגול והקוריאופסיס בצבע פריחה צהוב.

 

לסיכום, גינה זו, המורכבת ממספר אלמנטים דוממים ומספר מצומצם של סוגי צמחים – כ-25 סוגים שונים – יכולה ליצור אווירה נינוחה ותחושה של גן גדול, למרות שמידותיה קטנות.

חזרה לרשימת המאמרים
לאזור התוכן הראשי
פתיחת סרגל נגישות