אורי קראוזה - אגרונום
גינות קרקע וגג

למה חשוב לתכנן את הגינה?

דמיינו את הגינה האידיאלית שלכם: אתם יוצאים אליה בבוקר עם כוס קפה ביד, מתיישבים על ספסל בגינה, מסביבכם ערוגות פורחות בצבעים של סגול, ורוד, לבן, צהוב ואדום. מעליכם עץ לימון, ריח פריחת יסמין מגיע מכיוון אחר בגינה. מדשאה בצבע ירוק רענן מחברת אל בריכת נוי שממנה בוקעים צלילי פכפוך מים ואתם שומעים את ציוץ הציפורים המסתובבות בגן. סיימתם את הקפה, אתם ניגשים לגינת הירק והתבלין וקוטפים עלים ירוקים לסלט.

 

זה לא דמיון, זה בדיוק מה שיכול להיות בגינה שלכם.

 

הגינה כמובן יכולה להכיל דברים נוספים, כמו: רחבת ישיבה מקורה, שבילי הליכה, אזור פעילות לילדים (טרמפולינה, בריכת ילדים, מתקני משחק), עמדת ברביקיו או אפילו מטבח חוץ, מחסן לאופניים ולכלי עבודה, אזור לכלב ועוד ועוד.

 

כיצד ניתן לשלב את הדברים בגינה ומהי הדרך שבה נפיק את המיטב משטח החצר?

בדיוק לצורך זה יש חשיבות רבה לתכנון הגינה לפני שמתחילים לעבוד בשטח. בדומה למטבח בביתכם, שעבר תכנון מקצועי עוד לפני שהותקנו הכיריים או חיברתם לחשמל את המקרר, או פינת המשפחה בבית, שעברת תכנון ע"י מעצב/ת פנים לניצול נכון של פינת האוכל, אזור הטלוויזיה ומיקום הכורסה, כך יש חשיבות עצומה לתכנון מקדים של החצר ע"י מתכנן גנים מוסמך. זהו בעל המקצוע שיעבור איתכם על רשימת הצרכים והרצונות ובעזרת הידע המקצועי שלו יכין תכנית גן.

 

האם תכנית גן יכולה לחסוך כסף בשלב הקמת הגינה?

בהחלט כן. תכנית כזו לוקחת בחשבון גם את תהליך הכשרת השטח, תשתיות של מים, חשמל וניקוז, שילוב משטחים מרוצפים, שבילים בגינה, תכנון מערכת השקיה ותכנית צמחייה.
כאשר ישנה תכנית מסודרת, קל יותר לתמחר את כל המרכיבים, לקבל הצעות מחיר מסודרות מבעלי מקצוע וקל גם להשוות ביניהן. מניסיון אני יכול לומר כי ניתן לחסוך סכומי כסף משמעותיים בשלב הקמת הגינה ברגע שיש תכנית מסודרת.

בסופו של דבר גינה שעברה תכנון מסודר היא גינה שתשרת בצורה הטובה ביותר את המשפחה. היא תהיה יפה ופרקטית, וכמו שאני שומע פעמים רבות מלקוחותיי: " לא חשבנו שנהיה כל כך הרבה בגינה ונהנה ממנה מאד".

כשאני ניגש לתכנון גינה חדשה או לשיפוץ גינה קיימת, אני תמיד בודק מהם צרכי הלקוח, מה הרצונות, מה החלומות וכיצד הם רואים את עצמן מבלים ונהנים בגינה.

בנוסף, אני משלב את השיקולים האגרונומיים בתהליך התכנון, כך שבסופו של דבר יקבלו הלקוחות את התכנון הנכון ביותר לבקשות שלהם, לתנאי השטח ולהיבטים האגרונומים לצורך גידול ושגשוג הגן לאורך שנים רבות.

 

דוגמה:

התמונה שצירפתי היא תוכנית גינה שיצרתי עבור משפחה ששכרה את שירותי. 
המשפחה אוהבת לארח ולבשל בחוץ ולכן היה להם חשוב מאוד שהגינה תתאים לכך. 

לכן, תכננתי בגינה כמה אזורי ישיבה ופעילות ושילוב של עמדת ברביקיו עם גישה נוחה מהבית. 
תכננתי אותה כך שיהיה קשר עין ישיר עם אזור האירוח ועם הבית. 
בסמוך לעמדת הברביקיו תכננתי גינת תבלינים כדי שעשבי התיבול יהיו נגישים בזמן הבישול. 

כשיש מדשאה פתוחה יש יותר אפשרויות לאירוח והיא מחברת בין פינות הישיבה המפוזרות בגן להשגת אפקט אירוח אידיאלי. 
יחד עם זאת, תכננתי את הגינה כך שתהיה קלה לתחזוקה ושילבתי בה עצי פרי וצמחי נוי שאינם דורשים תחזוקה גבוהה.
 

אם גם אתם רוצים תכנון מקצועי ואיכותי, מוזמנים ליצור קשר כאן. 

חזרה לרשימת המאמרים
לאזור התוכן הראשי
פתיחת סרגל נגישות