אורי קראוזה - אגרונום
גינות קרקע וגג

זהירות - צמחי גן רעילים

מאחורי החזות היפה ולפעמים גם הפורחת של חלק מצמחי הגינה הנפוצים בארץ מסתתרת סכנה שמרבית בעלי הגינות אינם מודעים לה – צמחים רעילים המסוכנים לבריאות בעלי הגינה והאורחים.

להלן מספר צמחים היותר נפוצים בגינות וסכנת הרעילות שלהם:

 

  1. דטורה Datura

צמח ממשפחת הסולניים שיכול להגיע לגובה של 3-5 מ ובדרך כלל מעוצב בגינות כעץ קטן.

לצמח יש פרחים בצבעי לבן או צהוב/משמש או ורוד אדמדם.

ניתן לרכוש מינים תרבותיים שלו במשתלות. בארץ זהו מין פולש שהגיע מדרום אמריקה וגדל בשטחים הפתוחים. הוא מזריע את עצמו ועשוי להופיע גם בגינות.

הצמח רעיל ביותר מכיל את האלקלואידים אטרופין וסקופולאמין, שני רעלים מסוכנים. הזרעים מכילים חומרים נרקוטיים וכל חלקי הצמח מכילים חומרי מרפא שונים. במינון גבוה הם רעילים ביותר. בעבר קרו מספר מקרים של הרעלות קשות כתוצאה משימוש בלתי זהיר בזרעיו של צמח זה

 

(צילום: ד"ר אבישי טייכר)

 

2.לנטנה Lantana

שיח ממשפחת הוורבניים. צמח ותיק ונפוץ מאד בגינות בארץ. מוצאו ממרכז אמריקה והוא הפך להיות לצמח פולש בארץ. מופיע בצורת שיח גבוהה בפריחה בגוונים של אדום/כתום ורוד/צהוב או בצורת צמח כיסוי בפריחה לבנה או צהובה. בעל עלים ירוקים, ריחניים, משוננים ומחוספסים. בגבעול ובענפים יש קוצים.

הפרי מזכיר קצת צורת פטל והוא רעיל כשהוא ירוק בוסר – מכיל חומר שנקרא לנטין ויכול לגרום לתופעות הרעלה הדומה לאטרופין. הרעל מתפרק בעת הבשלת הפרי (כשהפרי נהייה שחור).

 

 

3.חלבלוב דמוי קוטינוס Euphorbia  cotinifolia  

שיח ממשפחת החלבלוביים. מגיע לארץ ממרכז ודרום אמריקה. השיח בעל עלים בצבע אדום, יכול להגיע לגובה של 5-6 מ ורוחב 2-3 מ. נשיר בחורף. גדל מהר ומהווה שיח קישוטי בגינה בזכות הצבע האדום היפה שלו. לעיתים ניתן לעצב אותו בצורת עץ קטן ובולט בגן.

לצמח יש שרף חלבי רעיל. השרף גורם לגירוי בעור ובעיניים.

 

 

4.קיקיון Ricinus

אומנם זהו אינו צמח גינה קלאסי אבל מניסיוני כאשר ממלאים אדמה חדשה בגינה יש סיכוי

טוב שיהיו בה זרעי קיקיון והם ינבטו בגינה. לכן חשוב לדעת את המידע הבא לגביו:

הקיקיון שייך למשפחת החלבלוביים. זהו צמח רעיל לאדם. הקיקיון גדל כשיח שיכול להגיע לגובה של עד 5 מטר, העלים שלו גדולים (20-30 ס"מ) והם בצורת כף יד. העלים ירוקים, ולעיתים עם גוון של כחול כהה, העלים הצעירים הם בעלי גוון אדמדם.

הרעל (ריצין) מרוכז בעיקר בקליפת הזרע. ריצין הינו חומר רעיל הפוגע בכבד. בכמות מבוקרת משמש הריצין כתרופה בשם ריצינה.

לאורך השנים ישנם מספר רב של הרעלות אשר נגרמו כתוצאה מבליעת זרעי הקיקיון. רעילותם של הזרעים היא גבוהה, ופגיעתם קשה.

 

 

5. הרדוף Nerium

שיח ירוק עד בעל קצב צימוח מהיר. שייך למשפחת ההרדופיים. מגיע לגובה 4-5 מ. צמח חזק ועמיד הפורח בלבן, ורוד אדום. שיח מאד פופולרי בגינון. מופיע הרבה בגינון ציבורי ובשוליים לכבישים. משתלב מצוין בגינה ים תיכונית ובגינות גג.

כל חלקי הצמח רעילים. חלקי הצמח מפרישים בהיפצעם שרף חלבי רעיל מאוד, הגבעול והעלים מכילים נוזל שקוף, המכיל חומר הנקרא אולאנדרין, המסוכן והרעיל, המשמש להאטת קצב הלב.

בספרות הרפואית והעממית ניתן למצוא שימושים כאלו ואחרים לטיפולים רפואיים בחלקי הצמח השונים. בואו ולא נהייה חכמים מידי וננסה בכוחות עצמנו לעשות את השימושים. נשאיר את זה לעוסקים ברפואה.

 
 

6.אדניום Adenium

צמח מדברי ממשפחת ההרדופיים. נמצא במשתלות בעיקר כצמח נוי בעציץ. בדרך כלל מקבלים אותו כעציץ פורח במתנה וממשיכים לגדל אותו בעציץ בגינה/בבית.

הגזע שלו עבה ובשרני והפריחה בפרחים גדולים בצבעי לבן, ורוד, ארגמן.

שם עממי שניתן לו: שושנת המדבר.

האדניום רעיל כמו ההרדוף (אותה משפחה). מוהל הצמח רעיל ויש להיזהר לא לבוא במגע איתו.

 

 

 

 

חשוב לדעת כי חלק מצמחי הגינה וצמחי הנוי אותם אנחנו מגדלים הם רעילים ומסוכנים. אין זה אומר שלא צריך לגדל אותם בגינה, אבל יחד עם זאת חשוב מאד להכיר כל צמח שיש לנו בגינה/בבית ולדעת לא רק כיצד לטפל בו ברמה הגננית, כי אם גם ממה צריך להיזהר.

חזרה לרשימת המאמרים
לאזור התוכן הראשי
פתיחת סרגל נגישות